Köpek ilanlarıDoberman kategorisinde 6 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Doberman, Almanya kökenli bir iş köpeği ırkıdır. FCI'nın kabul ettiği standartlara göre siyah ve kızıl renkte olabilir. AKC ise siyah, kızıl, mavi ve fawn olmak üzere dört kürk rengini kabul eder. Albino dobermanlar güneşe hassasiyetleri nedeniyle bu iki kulüpçe de kabul görmezler.

Kürkü bu dört seçenekten hangisi olursa olsun, yüzünde, göğsünde, ayakları üstünde ve anüs çevresinde pas rengi lekeler bulunmalıdır. Tüyler kısa ve parlak olmalıdır.

Doberman ırkında Erkeğinin omuzbaşından yere yüksekliği 68–72 cm, dişininki 63–68 cm'dir. Yetişkin bir erkek doberman 35–40 kg, dişi ise 30–35 kg civarında olmalıdır.

Doberman ırkının görünümü için estetik operasyonun yasal olduğu ülkelerde kuyruk ikinci boğumdan kesiktir ve kulaklar kafayla orantılı biçimde kesilerek dikleştirilmiştir.

Doberman Irkı Özellikleri

Son derece güçlü ve asil bir görünümü bulunmaktadır. Doberman köpeği hareketli, hızlı, çevik ve üstün zekası sayesinde eğitilebilir bir köpek ırkıdır. Bir komutu 5 tekrar yaparak öğrenebilir. Sahibine ve ailesine karşı oldukça koruyucu bir ırktır. Yabancı insanlara karşı biraz daha sert ve koruyucu bir tavır sergilemektedir, kendine son derece güvenir. Doberman ırkı iyi bir şekilde eğitilmiş ve sosyalleştirilmiş ise gereksiz yere agresif hareketler göstermemesi gerekmektedir. Sahibinin komutları ile hareket eden ve sahibine sadık yaşayan bir ırkdır. Dominant bir ırk olduğu kabul gören bu köpekler genellikle ilk kez sahiplenecek olan kişilere önerilmemektedir. İnce bir kürk yapısına sahip olduklarından soğuk iklimlere karşı dayanıklı olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle genellikle bahçeli evlerde yaşamasına karşın evin içinde ya da bahçede özel ısıtmalı kulübelerde yaşarlar. Sahibine oldukça fazla sadık olduklarından daima sahibinin yanında olmak ister.

Irkın adı 1890'da, bu ırkı üreten Alman Karl Friedrich Louis Dobermann'dan (2 Ocak 1834- 9 Haziran 1894) gelir. Üreticisinin adını taşıyan tek köpek ırkıdır. "Gerhilde v. Thüringen ve Graf Belling v. Grönland" 1898 yılında resmi kayıtlara Dobermann olarak giren ilk köpeklerdir. Doberman ırkının üretiminde Alman Çoban Köpeği, Danua ve Alman Pinscher, Rottweiler, Beauceron, Manchester Terrier ve Greyhound ırklarının rol oynadığını düşünülmektedir. 1899 yılında günümüzde Dobermann Verein DV olarak bilinen ilk doberman üretim kulübünü kurdular.

Çok iyi bir bekçi ve koruma köpeği olduğu için dünyanın her yanında evlerde beslenmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında pusu bulma köpeği olarak kullanılmıştır.

İş köpeği sınıfında bir ırk olduğu için sahibinin yanında aktif olarak görev yaptığında mutludur. Almanya'da bu ırkta bir köpeğin damızlık olabilmesi için o köpeğin karakter ve fiziki yönden kusursuz olmasına dikkat edilir ve çiftleştirilebilmesi için ZTP testinden geçebilmelidir.

Doberman ırkı Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasındadır.

magnet Kadın giyim