Köpek ilanlarıToy Poodle kategorisinde 66 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Toy Poodle Genel Bilgiler

Toy Poodle yavrusu kare biçiminde vücut yapısıyla orantılı bir küçük ırk olan süs köpeği dediğimiz bir köpekdir. Minyatür poodle olarak ta bilinmektedir. Standart Poodle ırkı kullanılarak üretilmiş, boyutları haricinde poodle ırkının bütün mizaç özelliklerine sahip bir türüdür. Sert ve kıvırcık tüylerden oluşan kürkünün tıraşı rutin biçimde yapıldığında daha da zarif, asil ve görenleri hayran bırakıcak bir görünüm kazanır. Gözleri yuvarlak ve sıklıkla pek çoğunda, çok koyu renktedir. Kahverengi poodle ırkı da gözler koyu amber, kayısı renklilerde ise amber renkli olduğu gözlemlenebilmektedir, ancak koyu renkte göz karakteristik bir ırk özelliğidir. Sırt seviyesi omuzların hemen gerisinin hafif alçak oluşu dışında düz ve aynı hizada olması gerekmektedir. Poodle familyasından en çok tercih edilen renk red brown poodle diye bilinen kırmızı veya kızıl renkdir.

Toy Poodle ırkı özellikleri

Poodle Yaşam Alanı : Apartman hayatına göre en ideal süs köpeği denilebilir. Enerjisi yüksek olduğundan Bahçeli olan evlerde bakılması da daha güzel olur.

Toy Poodle Bakımı : Düzenli ve ciddi bir bakım gerektiren bakımında atlanmaması gereken bir süs köpeği ırkı diyebiliriz. Traşına düzenli olarak yapılması ve en az 6 haftada bir traş edilmesi gerekmektedir. Kulakları özellikle bahçeli ortamda yaşayanlar için düzenli aralıklar ile kontrol edilmeli. Poodle ırkın da diş hassasiyetleri olduğundan dişlerinin bakımı da önemlidir ve atlanmaması gereken diğer noktadır. Toy Poodle tüy dökümü yapmayan köpek olarak bilinmektedir ve anti alerjik özelliği bakımından alerji problemi yaşayanlar için en ideal süs köpeğidir.

Toy Poodle Irk Tarihi :  Avrupa'da yaklaşık 300 yıldan bu yana bilinen Toy poodle ülkemiz de son 10 senedir popüler olmuş bir köpek ırkıdır. Avrupa ülkelerinden kesin olarak hangisinden soyunun geldiği bilinmesede günümüz de Fransa kökenli olduğu söylenmekte ve Fransa kökenli olduğu kabul edilmiştir. Daha ileri gidecek olursak Fransa'nın resmi köpeği olarak kayıtlara bile geçmiştir. "Poodle" ismi muhtemelen Almanca "suda oynayan" anlamına gelen "pudel" kelimesinden gelmektedir. Poodle geçmişte av köpeği olarak yetiştirilse de günümüzde tamamen süs köpeği olarak bilinmektedir. Daha sonraları Fransızlar tarafından Poodle ırkının zeka kapasitesi keşfedildiğinde, öğrenme becerisiyle bu zekaları birleştirerek sirk köpeği olarak showlarda kullanmaya başlamışlardır. Bu da gösterir ki Poodle ırkının dünyada en çok zeki olarak bilinen border collie ırkından sonra gelen en zeki köpek ırkı Toy Poodle olduğudur. Toy Poodle diğer köpeklere göre daha kaliteli bir kürke ve zekaya sahip olmasının yanında ilk görüşte kıvırcık tüyleri ile pelüş bir görüntüleriyle görenleri kendine hayran bırakırlar. Poodle ırkının en küçük üyesi olan Red Toy Poodle oyuncak kadar olan boyutu ile kıvırcık tüy yapısı ve en çok ön planda olan sosyal köpek ırkıdır. Poodle ırkı uzun bacak yapısına sahip olduğundan oyuncak türünde de boyutlarına nazaran uzun bacakları ile atletik bir görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Diğer köpeklere ve evcil hayvanlara agresif bir tavır sergilemeyen bu cins zaman zaman havlamaları ile karşılaşılabilmektedir. Toy Poodle ırkı için temel eğitim önemlidir. Aksi durumda kendi bildiğini yaparlar ve eğitim almadığı zaman şımarık bir Poodle yavrusu ile karşılaşabilirsiniz. Toy Poodle oyuncak boyutlardaki diğer ırkların tersine çok hareketlidir ve sürekli oyun oynama isteğinde bulunur. Bu sebeple günlük zaman ayırmanız gereken Poodle yavrusu enerji atma ihtiyacı giderilmelidir. Günlük aktivite ve spor ihtiyacı gibi oyun ihtiyacı da giderildiğinde sizleri yormayarak sakin durabilmesi sağlanabilir.
Toy Poodle Renk skalası: Birbirinden farklı renkleri olan Poodle cinsinde en çok karşılaşılan renkleri ;
• Poodle Kayısı (koyu turuncu)
• Poodle Siyah
• Poodle Mavi (metalimsi bir renk)
• Poodle Kahverengi
• Poodle Krem
• PoodleGri
• Poodle Gümüş
• Poodle Gümüş-bej
• Poodle Beyaz
• Poodle Siyah-beyaz
Toy Poodle renkleri yukarıda belirtilen dışında Toy poodle ırkının nadir bulunan rengi kırmızı diye tabir ettiğimiz Red Brown Poodle kayısı renginden üretilmiş koyu bir renktir. Tam olarak koyu turuncu ile kahverengi arasında olan bu renk az rastlandığından ve çok talep gördüğünden cinsin en pahalı rengi red Poodle yavruları dır.

Toy Poodle Fiyatları 

Toy Poodle fiyatları şu anda ortalama 10.000 TL ile 25.000 TL aralığında değişmektedir. Fiyatları etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Fiyatları etkileyen faktörlerin başında Poodle ırkının şecere durumu, Poodle rengi ve poodle ırkının genetik özelliklerini taşıyıp taşımamasıdır. Bu faktörlerin dışında poodle ırkında fiyatı belirleyen etkenler yaşı, cinsiyeti gelmektedir. Poodle ırkında en pahalı olanı redbrown poodle olduğu bilinmektedir.

 

Toy poodle fiyatları